Siła mięśniowa, stabilność postawy ciała, koordynacja ruchowa, a także mobilność, to indywidualne cechy, które u każdego człowieka prezentują się zupełnie inaczej. Z uwagi na te różnice warto stawiać na świadome uprawianie sportu i podążanie za ambicjami. Bardzo często zapomina się, że stopień intensywności treningu powinien być dopasowany indywidualnie, bo tylko wówczas można będzie osiągnąć najlepsze efekty.
Czym jest diagnostyka motoryczna?
Diagnostyka motoryczna to obserwacja prowadzona przez fizjoterapeutów, która polega na wykonaniu szeregu różnych czynności przez pacjenta. Rozpoznanie odbywa się w celu sprawdzenia układu ruchu pod względem zaburzeń, a także jakości pracy. Diagnostyka motoryczna dotyczy różnych części ciała należących do układu ruchu, a są to:
- kręgosłup,
- kończyny dolne,
- kończyny górne,
- wybrane partie mięśni,
- więzadła,
- ścięgna.
Oprócz określenia czy układ ruchu działa prawidłowo, można zaobserwować również jakość wykonywanych czynności. To wszystko pozwoli uzyskać pełny obraz sprawności poszczególnych jednostek, aktualną wytrzymałość, a także ocenić maksymalną intensywność podejmowanych wyzwań. Oczywiście takie rozpoznanie powinno być wykonywana regularnie, ponieważ wraz ze wzrostem sprawności fizycznej, organizm zyskuje większą wytrzymałość i mobilność. Osiągnięcie lepszej kondycji daje możliwość rozwoju i realizowania się podczas uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej z o wiele większą intensywnością niż na początku sportowej drogi.
Kto może skorzystać z diagnostyki funkcjonalnej?
Obserwacja i diagnostyka funkcjonalna to rozwiązanie, z którego powinny korzystać osoby aktywne fizycznie, profesjonalni sportowcy, a także osoby po operacjach i po przebytych urazach. Dużą korzyść przyniosą również osobom starszym, a także tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją walkę o zdrowie. Diagnostyka motoryczna zalecana jest również osobom, które są ofiarami wypadków komunikacyjnych, w których najczęściej dochodzi do uszkodzeń układu ruchu. Fantastycznym sposobem na wykonanie takiego rozpoznania jest WR Sport w Świlczy, w którym oprócz profesjonalnej konsultacji ze specjalistami w dziedzinie fizjoterapii, można skorzystać z porad trenerów personalnych, którzy dostosują poziom wysiłku do aktualnych możliwości.
Ocena własnej sprawności fizycznej to najlepszy sposób na monitorowanie stanu zdrowia i możliwości. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna jest bardzo korzystna dla organizmu. Poprawia funkcjonowanie wszystkich układów, ma ogromny wpływ na samopoczucie i zwiększa odporność. Mimo tak pozytywnego wpływu wiąże się z ryzykiem kontuzji. Urazy i inne nieprzyjemne dolegliwości najczęściej pojawiają się przy zbyt dużej intensywności, która nie jest dostosowana do aktualnych możliwości. Jeśli chcesz tego uniknąć, to koniecznie skorzystaj z diagnostyki motorycznej i zadbaj o to, aby wykonywać ją regularnie, bo tylko wtedy osiągniesz najlepsze efekty.