Wbrew utartym stereotypom, osoby z niepełnosprawnościami coraz częściej znajdują zatrudnienie i rozwijają się zawodowo. Pozytywny wpływ na to zjawisko mają regulacje prawne, dzięki którym pracodawcy mogą osiągnąć szereg korzyści i ulg związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych pracowników.
Na jakie zwroty kosztów można liczyć?
Pracodawca może ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów związanych z zatrudnieniem niepełnosprawnego pracownika:
- Przystosowanie stanowiska pracy – Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej często wiąże się z koniecznością zaadaptowania stanowiska pracy do konkretnych niepełnosprawności. Kwota dofinansowania może sięgać 15% kosztów związanych z przystosowaniem nowych i istniejących miejsc pracy. Warunkiem jest zobowiązanie się pracodawcy do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej przez co najmniej 36 miesięcy.
- Ulga we wpłatach na PEFRON – Pracodawcy zatrudniający mniej niż 6% osób niepełnosprawnych zobowiązani są do uiszczania opłaty na PEFRON. Przekroczenie progu 6% zwalnia z tego obowiązku. Zatrudniając osoby cierpiące na schorzenia szczególnie utrudniające wykonywanie powierzonej pracy, próg ten może zostać obniżony.
Dofinansowania do wynagrodzeń i refundacja składek ZUS
W konkretnych przypadkach pracodawcy przysługuje możliwość skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych. Kiedy można się o nie ubiegać?
- Przedsiębiorstwo posiada status zakładu pracy chronionej
- Firma zatrudnia przynajmniej 25 pracowników w pełnym wymiarze pracy, a 6% z nich stanowią osoby z niepełnosprawnością
- Pracodawca zatrudnia mniej niż 25 pracowników
- Ubiegający się o dofinansowanie nie posiada zaległości wobec PEFRON
Uzyskane dofinansowanie do wynagrodzenia wypłacane jest cyklicznie co miesiąc. Jego wysokość zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika oraz rodzaju przedsiębiorstwa.
Dla zakładu pracy chronionej dofinansowanie wynosi:
- 50% najniższego krajowego wynagrodzenia dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności
- 110% najniższego krajowego wynagrodzenia dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
- 130% najniższego krajowego wynagrodzenia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności
- W przypadku osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, choroby umysłowe i epilepsję kwota zwiększa się o dodatkowe 75% najniższego krajowego wynagrodzenia.
Pozostali pracodawcy upoważnieni do dofinansowania mogą liczyć na dodatki:
- 70% dofinansowania jak dla zakładu pracy chronionej
- 90% dofinansowania jak dla zakładu pracy chronionej dla osób z chorobami psychicznymi, epilepsją lub upośledzeniem umysłowym.
Oprócz tego pracodawca, który zdecydował się zatrudniać pracowników z niepełnosprawnościami, może liczyć na refundację składek ZUS przez PEFRON:
- 30% składki dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności
- 60% składki dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
- 100% składki dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności
Warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa dla pracodawców i uzyskać pomoc w zorganizowaniu miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami.
Pracownicy z niepełnosprawnościami a szkolenia
Chcąc podnieść kwalifikacje osób z niepełnosprawnością, pracodawca może wysłać pracownika na szkolenie. Po otrzymaniu odpowiedniego wniosku PEFRON zrefunduje koszty szkolenia. Wymaga to podpisania stosownej umowy między pracodawcą, a starostą. Kurs lub szkolenie może być organizowane przez firmę zewnętrzną lub pracodawcę.