Hipoteka jest zagadnieniem bardzo dobrze znanym szczególnie osobom które albo kupują własną nieruchomość, albo proces ten mają już dawno za sobą. Choć to popularne i większości dobrze znane zagadnienie, to jednak naprawdę mało kto ma pojęcie o tym, czym jest hipoteka przymusowa.
Czym jest hipoteka przymusowa?
Hipoteka przemysłowa chroni bardzo dobrze interesy wierzyciel, którzy dzięki jej ustanowieniu zyskują znacznie większą pewność, że dług jako został wobec nich zaciągnięty zostanie spłacony. Jej nałożenie jest narzucone odgórnie, co jest równoznaczne z tym, że w tej kwestii właściciel nieruchomości nie ma nic do powiedzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to typ hipoteki, który może być ustanowiony wyłącznie na podstawie prawomocnego wyroku sądu bądź postanowieniu prokuratura. Jej ustanowienie może mieć miejsce w przypadku, w którym dłużnik gminny, instytucji finansowej czy jakiegokolwiek innego podmiotu ma następujące tytuły prawne względem nieruchomości:
– właściciel,
– współwłaściciel,
– osoba posiadająca prawo do użytkowania wieczystego nieruchomości,
– osoba posiadająca spółdzielcze prawo do użytkowania wieczystego.
Ustanowienie hipoteki przymusowej
Aby możliwe było narzucenie na nieruchomość hipoteki przemysłowej, każdy tytuł egzekucyjny musi zostać opatrzony klauzulą wykonalności. W przeciwnym wypadku hipoteka nie zostanie zrealizowana. Do uzyskania klauzuli niezbędne jest skierowanie odpowiedniego wniosku do sądu, w którym zawarta zostanie prośba o nadanie pismu klauzuli wykonalności. Zgodnie z przepisami, zostaje ona nadania nie później niż 3 dni po złożeniu dokumentów w sądzie. W takim przypadku ma miejsce hipoteka przymusowa zwykła (co musi być umieszczone we wniosku, w przeciwnym wypadku zostanie od odrzucony). Hipoteka jest tu ustanawiana jedynie w wysokości głównej wierzytelności, z pominięciem kosztów odsetek oraz postępowania sądowego. Dla wykonalności wniosku o ustanowienie hipoteki niezwykle istotne znaczenie ma także to, czy wszystkie dane (nawet te najbardziej szczegółowe) zwarte we wniosku, w pełni pokrywają się z tymi umieszczonymi w tytule wykonawczym.
Ustanowienie hipoteki przymusowej wierzycielowi często daje pierwszeństwo przed pozostałymi, do odzyskania od dłużnika należności. Bez spłaty zaciągniętych zobowiązań, dłużnik nie będzie miał prawa do sprzedaży nieruchomości, może też w zależności od wybranego przypadku wydany nakaz jego eksmisji. Jak się okazuje w praktyce, w wielu przypadkach hipoteka przymusowa jest solidnym bodźcem do szybszej spłaty zadłużenia.
Sprawdzone szkolenia dotyczące hipoteki przymusowej znajdziesz w ofercie PCC Poland